12 votes, average: 4,75 out of 512 votes, average: 4,75 out of 512 votes, average: 4,75 out of 512 votes, average: 4,75 out of 512 votes, average: 4,75 out of 5 (12 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,75. Verdiğiniz oy için teşekkürler.)
Loading...

Çocuklarda zekâyı değil, çabayı övün!

Artık günümüzde çocuk yetişmenin ne kadar zor olduğu bir o kadarda önemli olduğu bilinmektedir. Bütün anne ve babalar çocuklarının çok zeki olmalarını istemektedirler. Çocuklarında zekâ kaygısı yaşayan ebeveynler çocuklarına sürekli zekâ geliştirici kiralık şişme oyun parkı ve de oyuncaklar, bulmacalar alarak çocuklarının zeki olması için çaba gösterirler. Anne ve babaların hem zeki hem de öz güvenli çocuk yetiştirmek için nasıl davranılması gerektiğini çok iyi bilmeleri gerekmektedir.

Çocuklarda Özgüven Nasıl Gelişir?

Çocuklarda öz güven gelişmesi tamimiyle ebeveynlerin davranışları ile gelişmektedir. Çocuklar bebekliklerinden itibaren öz güven gelişimine başlamaktadırlar. Çocukların büyüme aşamalarında

Aile içinde yaşayarak görerek öğrendikleri olumlu davranışlar sonucunda adım adım öz güven ve kişilik oluşmaya başlamaktadır. Aslında çocuklarda öz güveni sağlamak sanıldığı gibi çok zor olmamaktadır. Sadece ebeveynler tarafından püf noktalarını iyi bilerek doğru yerde kullanılması gereken bir davranıştır.

Yani çocuklara kullanılan (sen yapamazsın, sen bilemezsin, düşersin) gibi uyarıcı hatta aşağılayıcı kelimeler kullanmak çok tehlikeli olmaktadır. Bu beceriksizlik anlamı taşıyan sözler çocuklar da öz güven gelişimine zarar veren kelimelerdir. Öz güven için çocuklara (yapabilirsin, biraz düşün sen bulabilirsin, dikkat edersen düşmezsin) gibi teşvik edici vazgeçmemesi ve çaba göstermesi gerektiğini ifade eden kelimeler oldukça olumlu sonuç vermektedir. bu gibi destekleyici sözcükler çocuklara öz güven vererek ilerideki zorlu yaşam koşullarına hazırlamış olurlar. Oyun parkı türünden eğlence organizasyonlarında edindikleri arkadaşlıklarda aynı koşulda özgüven kazanılmaktadır.

Çocuklara Çaba Göstermeyi Nasıl Öğretebiliriz?

Ebeveynler çocuklarına her zaman mükemmel olmalarını değil de çaba gösteren pes etmeyen birey olmayı öğretmeleri gerekmektedir. Bunu yapmak içinde çocukların yapmak istedikleri işleri başaramadıkları zaman destekleyerek onları tekrar denemeleri için yönlendirmeleri doru bir davranış olacaktır. Onları yapamadıkları işler konusunda çabalarını olumsuz yönde eleştirerek değil de överek yönlendirmeleri daha doğru olmaktadır.

Öz Güvenli Ve Mutlu Olmak Çocuklara Nasıl Aşılanmalı?

Öncelikle ebeveynlerin kendileri mutlu olmalı. Araştırılan sonuçlara göre mutlu ebeveynlerin yetiştirdikleri çocuklar da mutlu çocuklar olmaktadır.Bu konuda daha fazla bilgiye google arama sonuçlarına bakabilir bir aile olarak geniş kapsamlı bilgilere ulaşmanız mümkün. Sonuçta çocuklar anne ve babalarında gördüklerini taklit etmektedirler. Çocuklar daha çok görerek öğrendikleri için zaten mutlu olan aile ortamında aldıkları olumlu davranışlar sebebi ile hem öz güveni almış hem de mutlu olmaktadırlar. Çocuklar için ailelerinin onlara aldıkları pahalı oyuncaklar anlık mutluluk vermektedir.

3 Yorum

 1. Tülay
  Mayıs 19, 2018
  Yanıtla

  Çoçuklara daha fazla değer verin onları dinleyin ve onların yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olun.

 2. Zeynep
  Mayıs 16, 2018
  Yanıtla

  Az rastlanan Premium düzeyde önemli bir konuya değinmişsiniz. Emeğinize sağlık!

 3. Nurten
  Mayıs 11, 2018
  Yanıtla

  Yararlı bir konu uzmanlarımız klavuzumuzdur teşekürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir