Çocuklarda zekâyı değil, çabayı övün!

Artık günümüzde çocuk yetişmenin ne kadar zor olduğu bir o kadarda önemli olduğu bilinmektedir. Bütün anne ve babalar çocuklarının çok zeki olmalarını istemektedirler. Çocuklarında zekâ kaygısı yaşayan ebeveynler çocuklarına sürekli zekâ geliştirici kiralık şişme oyun parkı ve de oyuncaklar, bulmacalar alarak çocuklarının zeki olması için çaba gösterirler. Anne ve babaların hem zeki hem de öz güvenli çocuk yetiştirmek için nasıl davranılması gerektiğini çok iyi bilmeleri gerekmektedir.

Çocuklarda Özgüven Nasıl Gelişir?

Çocuklarda öz güven gelişmesi tamimiyle ebeveynlerin davranışları ile gelişmektedir. Çocuklar bebekliklerinden itibaren öz güven gelişimine başlamaktadırlar. Çocukların büyüme aşamalarında

Aile içinde yaşayarak görerek öğrendikleri olumlu davranışlar sonucunda adım adım öz güven ve kişilik oluşmaya başlamaktadır. Aslında çocuklarda öz güveni sağlamak sanıldığı gibi çok zor olmamaktadır. Sadece ebeveynler tarafından püf noktalarını iyi bilerek doğru yerde kullanılması gereken bir davranıştır.

Yani çocuklara kullanılan (sen yapamazsın, sen bilemezsin, düşersin) gibi uyarıcı hatta aşağılayıcı kelimeler kullanmak çok tehlikeli olmaktadır. Bu beceriksizlik anlamı taşıyan sözler çocuklar da öz güven gelişimine zarar veren kelimelerdir. Öz güven için çocuklara (yapabilirsin, biraz düşün sen bulabilirsin, dikkat edersen düşmezsin) gibi teşvik edici vazgeçmemesi ve çaba göstermesi gerektiğini ifade eden kelimeler oldukça olumlu sonuç vermektedir. bu gibi destekleyici sözcükler çocuklara öz güven vererek ilerideki zorlu yaşam koşullarına hazırlamış olurlar. Oyun parkı türünden eğlence organizasyonlarında edindikleri arkadaşlıklarda aynı koşulda özgüven kazanılmaktadır.

Çocuklara Çaba Göstermeyi Nasıl Öğretebiliriz?

Ebeveynler çocuklarına her zaman mükemmel olmalarını değil de çaba gösteren pes etmeyen birey olmayı öğretmeleri gerekmektedir. Bunu yapmak içinde çocukların yapmak istedikleri işleri başaramadıkları zaman destekleyerek onları tekrar denemeleri için yönlendirmeleri doru bir davranış olacaktır. Onları yapamadıkları işler konusunda çabalarını olumsuz yönde eleştirerek değil de överek yönlendirmeleri daha doğru olmaktadır.

Öz Güvenli Ve Mutlu Olmak Çocuklara Nasıl Aşılanmalı?

Öncelikle ebeveynlerin kendileri mutlu olmalı. Araştırılan sonuçlara göre mutlu ebeveynlerin yetiştirdikleri çocuklar da mutlu çocuklar olmaktadır.Bu konuda daha fazla bilgiye google arama sonuçlarına bakabilir bir aile olarak geniş kapsamlı bilgilere ulaşmanız mümkün. Sonuçta çocuklar anne ve babalarında gördüklerini taklit etmektedirler. Çocuklar daha çok görerek öğrendikleri için zaten mutlu olan aile ortamında aldıkları olumlu davranışlar sebebi ile hem öz güveni almış hem de mutlu olmaktadırlar. Çocuklar için ailelerinin onlara aldıkları pahalı oyuncaklar anlık mutluluk vermektedir.

29 Yorum

 1. 09/22/2018
  Yanıtla

  Mutlu olmayan anne babalar mutlu ve özgüveni olmayan bireyler yetiştirir. mutluluğun özgüvenle bağlantılı olduğunu düşünüyorum.

 2. her çocuk farklı şekilde kişiliklere sahiptir fakat çocuklarımıza sabırlı olmayı bizlerin sabır gösterek onları anlamalı dinlemeyiliz.

  • havalipark
   11/08/2018
   Yanıtla

   Kesinlikle katılmaktayım birde bunu anne ve babalar ve aile bireyleri anlayabilse çok daha güzel nesiller yetiştirmiş oluruz.

 3. İşletmemiz olarak ürünlerinizden yararlanıyoruz. Neredeyse bir kaç yıl oldu iyi ki sizle karşılaştık sizle iş yaptık emeğiniz için teşekkür ederim İyi çalışmalar dilerim.

 4. Cocuk ile ilgili okuduğum makaleler arasında en iyisi bir çocugum var sizin verdiğiniz bilgiler beni oldukça sevindirdi teşekkürler

  • havalipark
   09/11/2018
   Yanıtla

   Geleceğimiz olan çocuklara öğretici ve bilgilendirici olmak sosyal sorumluluktur. paylaşımın için teşekkürler yunus emre.

 5. Google arama motorunda arayıp ta bulabileceğimiz binlerce özgün içerikleri paylaşıma sunduğunuz için teşekkür ediyoruz. Başarılı çalışmalarınızın devamını diliyoruz iyi çalışmalar kolay gelsin.

 6. kesinlikle çocuklar sevgi ve ilgiye hasrettir. Onları ilgi ve sevginiz ile övün. Yapamasa bile övün ki oda başarısızlığını bile başarılı görsün.
  Ankara Web Tasarım firması olarak sizleri kutluyoruz çok iyi bir blog yapmışsınız.

  • havalipark
   07/27/2018
   Yanıtla

   Merhaba; Murat Bey. olumlu düşüncelerinizden dolayı teşekkür ederiz. Sevgi ve ışıkla kalın..

 7. Çok güzel bir konuya değenilmiş. Tebrik ederim sizleri. Böyle geliştirici yararlı bilgiler paylaştıkça geleceklerimiz çok daha refah ortamında yetişebilirler teşekkür ederiz.

 8. bizler çocuklarımıza yapamazsın edemezsin diyoruz onlarda yapmıyor yani onlara destek olmalıyız moral arttırmalıyızki yapsınlar

 9. Dolu dolu bir makele olmuş bilgisayarlardan uzak tutatlım zeka oyunlarına yönelmelerini sağlayalım.

 10. Daha yeni keşfettim çok güzel yazı, sofistik bi website türkiyenin az bulunan bir mevzuya değinmişsiniz emeğinize sağlık.Işığınız bol olsun.

  • havalipark
   07/13/2018
   Yanıtla

   Yazıyı beğenmenize sevindim arkadaşlar umarım herkez için faydalı olmuştur.

 11. 06/16/2018
  Yanıtla

  Ebeveynler arasındaki iletişim ve ilişki, çocuklar için üçüncü ebeveyndir. Birbirini sevmeyen, mutsuz., saygısız anne babaların yetiştirdiği çocukların özgüvenden yoksun, kendini ifade etmekde sıkıntılar yaşayan, mutsuz ve hiperaktivite sorunları yaşayan bireylere dönüşmesi muhtemel. Çocuklarınıza özgüven aşılayın, cesaret verin ama en önemlisi aile içi iletişim ve sevgi çemberidir unutmayın

 12. Bediz
  06/16/2018
  Yanıtla

  Çocuk yetiştiştirmek emek ister cevremde gördügüm kadari ile yapıp sokağa salanlar var keşke daha fazala sorumluluk sahibi insalar olsa. Yararlı yazınız için tebrik ederim okumaktan bir zarar gelmez.

 13. 06/12/2018
  Yanıtla

  Çok güzel bir yazı olmuş gerçekten tebrik ederim

 14. Çok yararlı ve bilgilendirici bir paylaşım olmuş. Çoğu ebeveynler böyle yapmasa da.. Bir şey için uğraştığında sonucun daha mutlu ettiği ve güzel olduğu gerçeğini kimse değiştiremez. Emeğinize sağlık gerçekten. Umarım herkes bir şeylerin farkına varır.

  • Selin hanım katılmakla birlikte toplum bu konuda sınıf gözetmeksizin farkına varmalı çok az okuduğumuz için dünya genelinde bu tür önemli konularda gerilerden gelmekteyiz.Sevgiyle..

 15. 06/06/2018
  Yanıtla

  Gerçekten yerinde tespit olmuş. Başarılar dilerim siteyi uzun zamandır takip ediyorum ve her makale bir birinden bilgi dolu tebrikler.

 16. 06/06/2018
  Yanıtla

  yararlı konu olmuş …gerçekten çaba ve gayretin basarıda en onemlı etkendır..

  • havalipark
   06/06/2018
   Yanıtla

   Teşekkürler yıldız haklısın hep çalışmalı gayret göstermeliyiz.Sevgiler

 17. Tülay
  05/19/2018
  Yanıtla

  Çoçuklara daha fazla değer verin onları dinleyin ve onların yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olun.

  • havalipark
   06/06/2018
   Yanıtla

   Doğru tespitler her çocuğun kendine has yeteneği var bunu aile bireyleri gözlemleyerek tespit etmesi gerekmekte. Saygılar

 18. Zeynep
  05/16/2018
  Yanıtla

  Az rastlanan Premium düzeyde önemli bir konuya değinmişsiniz. Emeğinize sağlık!

 19. Nurten
  05/11/2018
  Yanıtla

  Yararlı bir konu uzmanlarımız klavuzumuzdur teşekürler

  • 10/24/2018
   Yanıtla

   Faydalı bilgileriniz için çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir