Çocuk Yetiştirmenin 23 Etkili Yöntemi

Herkes anne baba olabilir ama önemli olan nokta iyi anne baba olmaktır. Çocuk yetiştirirken yapmanız gereken en önemli 23 kıstas.

 1. Sevgi Ve Şefkat Gösterin

Sevgi gösterilen çocuk sevgi göstermeyi bilir. Bu durum onun ikili insan ilişkilerini olumlu etkiler ve gelecekte daha başarılı, daha özgüvenli bir birey olmasını sağlar.

 1. Özeline Saygı Duyun

Sizin bir özeliniz olduğu gibi onun da bir özeli olduğunu unutmayın. Bu duruma saygı duymazsınız o da sizinkine saygı duymayacaktır ve bu durum beraberinde anne baba ve çocuğun arasını güvensizlik oluşturacaktır.

 1. Sorumluluk Verin

Küçük yaşta sorumluluk almadan büyüyen çocuklar sorumluluk duygusu gelişmediği için gelecekte ki yaşamında sorumluluk almaktan kaçınırlar ve hem iş hayatında hem de kariyerinde birçok farklı sıkıntı yaşayabilirler.

 1. Hayattan Korumayın, Ona Hayatı Öğretin

Çocuğunuzu hayatın dış etkilerinden korumak yerine onlara hayata dair bilgileri verirseniz, yaşadığı her türlü duruma karşı daha güçlü ve dayanıklı bir tutum sergilerler.

 1. Çocuğunuzu Dinleyin, Onun Sorunlarına Onunla Çözüm Bulmaya Çalışın

Çocuğunuz sizinle herhangi bir sıkıntısını paylaştığında çözümü onlarla bulmaya çalışın. Ona ne yapmak istediğini ve ne yaparsa mutlu olacağını sorun. Bencil davranmayın ve onun kimliğinin oluşmasını engellemeyin.

 1. Onun Her Sorusuna Cevap Verin

Çocuklar meraklı ve her şeyi öğrenmeye açıktır. Bu yüzden size sürekli soru sorarlar. Sordukları sorulara cevap vermezseniz bu onların öğrenme isteğini azaltır, özgüvenlerini olumsuz etkiler.

 1. Her Söylediğinizi Yapmasını Beklemeyin O Daha Bir Çocuk

Çocuklara emir vermek ve isteklerinizi yapmadıkları zaman onlara kızmak çok yanlış bir davranıştır. Bu durumda onlara seçenek sunmalıdır. Yapmak istemedikleri bir şey olursa, o zaman şunu yap demek onlar için bir oyun haline dönüşebilir.

 1. Empati Kavramını Öğretin

Empati sadece çocuklar için değil, büyüklerin de sık başvurması gereken bir şeydir. Empati kavramı ile büyüyen çocuk, kendine yapılmasını istemediği davranışları başkasına yapmaz.

 1. Hayvan Sevgisini Aşılayın

Hayvana karşı sevgisi ve merhameti olmayan çocuktan, insana karşı sevgi ve merhamet beklemek yanlıştır. Sevginin temeline inmeli ve doğayı, hayvanı, insanı seven çocuklar yetiştirmelisiniz.

 1. Hevesini Kırmayın Cesaretlendirin.

Cesareti kırılan çocuk yeni işlere başlama konusunda sıkıntı yaşayabileceği gibi ilgi alanlarını ve kendini keşfetme konusunda da sıkıntı yaşar.

 1. Ondan Özür Dileyin Ve Ona Özür Diletmeyi Öğretin

Özür dilemek en büyük erdemlerden biridir. Bunu bir acizlik ya da küçüklük olarak görmemeli ve bunun büyüklüğünü çocuğunuza öğretmeniz gerekir. Özür dileyen çocuğun hata kavramı gelişir ve yaptığı hataların farkında olarak bunları tekrar etmemesi gerektiğinin farkına varır.

 1. Hayır Demek Yerine Başka Seçenekler Sunun

Çocuğunuz sizden bir şey istediği zaman siz bunu yapmak istemiyorsanız, ona hayır demek yerine sizin için makul olan bir seçeneği sunarsanız çocuğunuz ile aranızda ki bağlar kuvvetlenecek ve size olan saygısı artacaktır.

 1. Nasihat Vermeyin Örnek Olun

Kitap oku, televizyon izleme, diyen bir ebeveyn bunu televizyonun önünde otururken söylüyorsa çocuk bu hareketinden vazgeçmez ve ilerde tam olarak böyle bir ebeveyn olur.

 1. En Yakın Arkadaşı Olun

Çocuğunuzun sizinle bir şeyler paylaşması onun gelişimi açısından oldukça önemlidir. Size güveni artan çocuk sizinle her şeyini paylaşır.

 1. Diğer Çocuklarla Kıyaslamayın

Komşunun oğlu, teyzenin kızı vb. tarzda ki tüm söylemler onu hırslandırmak yerine geri götürür. Bundan kaçınmalı ve onu başkasının çocuğu değil, o olduğu için kendi olduğu sevmeli ve onu her haliyle kabul etmelisiniz.

 1. Ona Güvenin Ve Bunu Ona Hissettirin

Güven, çocukların gelişimi açısından çok önemlidir. Eğer çocuğunuza güvenirseniz ve bunu ona hissettirirsiniz bu onu ilerde başarılı bir birey yapar.

 1. Ona Da Hayır Demesini Öğretin

Sizin ona hayır demeniz kadar, onun etrafındakilere hayır demesi de önemlidir. Hayır diyemeyen çocuk mutsuz olur ve mutsuz olan çocuk, içine kapanık olur.

 1. Tehlikeli Şeyleri Anlatın

Çocuklar kolay kandırılabilir onlara tehlikeli durumlardan bahsedin ve sizi öperse karşılığında çikolata vereceğinize dair vaatlerde bulunmayın. Çocuk tacizleri bu şekilde yapılır unutmayın.

 1. Açık Fikirli Çocuklar Yetiştirin

Baskılarla ve kalıplarla büyümüş çocuklar bu baskıların altında ezilirler. Zincirlerini kıramazlarsa baskıcı toplumun baskıcı köleleri haline gelirler.

 1. Eğitmeyin Öğretin

Çocuklarınızı ödül-ceza sistemi içerisinde büyütürseniz bu durumunda itaatkâr bir köpekten farksız olurlar. Onların kendi kişilikleri, karakterleri olduğunu unutmadan sevgi ve şefkatle yaklaşın. Onları eğitmeyin onlara her şeyi öğretin.

 1. Tutarlı Davranışlar Sergileyin. Stresinizi Ondan Çıkarmayın

Çocuğunuza izin verdiğiniz herhangi bir şeyi unutup sonra yaparken görüp kızdığınızda bu onda güven problemi doğurur. O yüzden tutarlı davranmak çocukların gelişimi için önemlidir.

 1. Şiddetten Uzak Durun

Şiddet gören çocuk şiddet eğilimli olur. Şiddetin çocuk üzerinde ki etkisi çok fazla ve yıkıcıdır. Şiddetten uzak durun ve onun da durmasını sağlayın.

 1. Telefon Tablet Yerine Onlarla Siz Oynayın

Teknoloji ile büyüyen hayal dünyası gelişmemiş çocuklar yerine sosyal alanlarda büyüyüp hayal kuran çocukların her zaman daha mutlu ve başarılı olduğunu unutmayın. Sevgi ve ışıkla kalın.

18 Yorum

 1. Çok güzel ve kaliteli paylaşım. Anne ve babaların muhakkak okuması gerekir. Çocuğumuzu nasıl yetiştirirsek o kadar faydalı bir birey olur.

 2. 09/10/2018
  Yanıtla

  Cok guzel olmus emeği geçen herkese teşekkür ederim

 3. 08/26/2018
  Yanıtla

  Ne kadar da güzel maddeler ve uygulamalar var ama işte iş çocuğa uygulamaya gelince işler değişiyor. Malesef ondan sonrası da tamamen tecrübeye kalıyor.

  • havalipark
   08/26/2018
   Yanıtla

   Kesinlikle haklısınız ancak yinede bu maddelere elimizden geldiği kadar dikkat etmeliyiz.

 4. Merhabalar; sayfa admini bizlere bu kaliteli güncel konuları paylaştığınız için minnettarız umarız benzer yazılar ile devamlılık getirirsiniz şimdiden emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

 5. güzel bir yazı makalesi olmuş ama baktığım da şu da var bizler genelde Anamızdan Babamızdan gördüklerimizle yetiştirmeyi seviyoruz yada büyüklerimize emanet edip onların özgü tarzlarıyla yetişmesini sağlıyoruz.

 6. Çocuklarla iletişimde kırıcı olmamak ancak sınırları da tam koyabilmek önemli bir unsur olarak görmekteyim. Çocukların her zaman istediğini yaparak şımartmamak ve üzmemek de gerekli tabiki.

 7. 06/22/2018
  Yanıtla

  Bu konu çocuk sahibi olanlar için gerçekten güzel bir bilgi olacağını düşünüyorum. Çocuk yetiştirmek gerçekten kolay değil. Başta sorumluluk ve gelişme çağında iken çocuklarımızı kendi çevremiz dışında hiç bir bağlantısı olmaması gerekir. Ve aile içinde başta iletişimin öğrenmesi gerektiğini düşünüyorum

 8. Çocuklara tablet veren ebeveynlere sesleniyorum, sakın bu hataya düşmeyin çocuğun gelişimini mahvediyor ve kesinlikle hayır ı öğretin.

 9. Gerçekten güzel yazılmış bir yazı.Toplumumuzun güzel ahlaklı bir toplum olabilmesi için huzurlu bir aile içerisinde yetişmiş terbiyeli nesillere ihtiyacı var.Terbiyeli,ahlaklı bir nesil için çocuklarımıza Allah korkusunu yerleştirebilirsek çok güzel bir ülkede yaşayacağız inşaALLAH.

 10. 06/07/2018
  Yanıtla

  çocuk yetiştirmenin önemli faktörlerini açıklaması yapmışınız katılıyorum çocuklar ilgi alaka bekler oyun merkezlerinde falan oynamak dogasında var güzel günler dilerim herkese.

 11. 06/06/2018
  Yanıtla

  Harika bir makale olmuş, geleceğimizin umudu ve ülkemizin teminatı olan çocuklarımızın en iyi koşullarda yetişmesi sadece aile için değil tüm Türkiye için çok önemlidir. Tebrik ederim.

  • havalipark
   06/06/2018
   Yanıtla

   Kesinlikle emre gelecek kuşaklar umudumuz düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

 12. 06/06/2018
  Yanıtla

  bencede çok güzel bir makale olmuş.Aslında çoçuklarımızı yetişirken onların sosyal girisken olması gittigi ortama ayak durması icin hem oyun parkları goturmek onları diger cocuklar eğlenmesine izin vermek hemde evimizde asla çoçuklarımıza bagırmamaktır.

 13. 06/06/2018
  Yanıtla

  Havalıpark’da oyun oynayan çoçuklar çok şanslı sizleri tanıdığımız için çok mutluyuz ilginiz ve güleryüzünüz için teşekkürler.

 14. Vildan
  05/28/2018
  Yanıtla

  Yazınız gerçekten memnuniyet verici. HAVALIPARK’a kiralama öncesi ve sonrasında, vermiş olduğu yönlendirmelerden dolayı teşekkür ediyorum. Tekrar görüşmek üzere..

 15. Rica ederim Yazgülü hanım amacımız ailelere doğru bilgiyi sunmak. Sevgiler

 16. Yazgülü
  05/16/2018
  Yanıtla

  Çocuk yetiştirirken bence oyun parkurları büyük önem arz etmekte. Destekleriniz için Teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir