Çocuk için oyun ve oyuncağın önemi

Oyunlar ve tüm çeşitli oyuncaklar sadece eğlence olarak algılansa da, çocukların fiziksel, ruhsal gelişiminde oldukça önemli bir noktaya sahiptir. Oynayan çocuklar problem çözme becerilerini geliştirerek kendi yeteneklerini keşfederler. Oyun oynamak çocukların en önemli işidir diyebiliriz. Çocukların kendi yaşlarına uygun olarak eğlenerek öğrendikleri, göz ardı yapılmaması gereken gerçek bir durumdur. Yavrucakların gelişimi için, duygularını anlaması ve paylaşabilmesi, algıladıkları gerçek dünyayı yansıtabilmeleri ve deneyimleyebilmeleri için her açıdan gereklidir. Çocukların sosyal, zihinsel, duygusal ve beyin becerilerini geliştirmek oyun ile mümkün olmaktadır. Hem kişiliğinin ve karakterinin şekillenmesine yardımcı olur hem de fiziksel gelişimini tamamlar. Aynı zamanda, bedenlerine ve hayellerine getirdiği hareketlilikten dolayı canlılık vede sağlık verir. Oyunlar türleri evrensel yada herangi kültüre özgü olabilmekle birlikte sevgiye dayalı eğitici, öğretici çocuk oyunlarında algı, yaratıcılık, karşılıklı yardımlaşma, beraberce paylaşma, yenilme, ast vede üst pozisyonlar, emir alma, itaat, kurallara uyma, sosyal düzene uyum gibi beceri ve tecrübeler kazanılmaktadır.Çocuğunuzun oyuncakla oynama biçimi de çocuğun kişilik yapısı aynı zamanda zihinsel ve motor gelişimi, duygusal problemleri önceden anlamanız için siz ebeveynlere fikir verecektir. Oyuncağına sarılmadan uyumayan çocuk, oyuncaklarını üç günde parçalayan çocuk vb. birçok davranış kalıbı aynı zamanda önceden edinebilceğiniz psikolojik ip uçlarına sahiptir. Çocuğunuza doğru oyun malzemesini almak ve güvenli eğleneceği ortamı sağlamak her ailenin birinci görevidir.Yirbirinci yüzyılın eğitim anlayışında oyunun önemli bir yeri vardır. “Oyun  dürtüsü, çocuğa teşvik edilmişse, okul çağlarında, hatta yaşamı boyuncada bu durum eğlenceli vede etkin öğrenme yolu olabilmekte” düşüncesi modern eğitim anlayışının temellerinden birisini oluşturmaktadır. Ayrıca, kaliteli eğitim anlayışında önemli olan bir başka unsurda eğitimin tam merkezine çocuğu koymak ve eğitime onun bulunduğu yerden başlamaktır.

Oynadıkları oyunlarla çocuklar neler kazanmakta :

a) Tüm kas becerileri artar ve gelişir b) Hayal kurma gücünü arttırır c) Yaratıcı doğru düşünme becerilerini geliştirir ç) Problem çözme vede sorumluluklarını alma davranışı geliştirir d) Dikkat toplama, sürdürme oranını arttırırmaktadır. e) Kendinisini ailesine bulunduğu çevreyi,dünyayı öğrenmesini kolaylaştırır. f) Kendini ifade ettiği yeteneklerini, beden dilini kullanmayı, dil becerilerini pekiştirir. g) Duygularını ve algı dünyasını dışdaki dünya ile paylaşma imkanı bulur. ğ) Kendi planlarını oluşturmasını organize olma ve kişisel becerilerini geliştirmektedir. h) Ayrıca sınırlar dahilinde özgürce olma hissini yaşatmaktadır. ı ) Toplumun statüsü kurallarını, sosyal hallerini kendi alanında deneyimleme, öğrenme imkanı vermektedir. i) Kendi seçim yapma ve seçimlerinin sonuçlarını direk görme şansı elde edilir. j) Düşünür ve önemlisi deneyim kazanır.

 Çocukların ilk altı yılında edinmesi gereken oyuncak çeşitleri:

1.Kitaplar çocuğun yaş düzeyine göre seçilen kitaplar ve onlara okuyarak eşlik edebileceğiniz 2.Tahtadan yapılmış yaşa göre seçilen istediği alanlarda inşa edebileceği tahta kare küpler 3.Uygulama çeren youncaklar tamir seti, dikiş makinesi, çamaşır makinesi, ütü vb 4.Minyatür dünya oyuncakları (dünyada varolan pek çok nesnenin küçültülmüş oyuncakları) 5.Farklı renklerde oyun hamurları vede çizgi kahraman şekillendirme malzemeleri. 6. Pastel boyalar, mum boy, kelem ve tahta kalemleri, tebeşirler.7.Çoçuk eğlence merkezleri istanbul eğlence aktiviteleri düzenleyen merkezleride tercih edebilirsiniz.8.Komşularınızla birlikte ortaklaşa çoçuklara ŞİŞME OYUN PARKI kiralama yapabilirsiniz.9) Karalama, kesme, boyama, yapıştırma, katlamalar vs.

Çocuklar için oyunun önemi ve duygusal gelişimi

Duygusal gelişimleri çocukların gelişiminin en önemli unsurlardan biridir. Bütün çocuklar sınırsız hayal dünyaları ile istedikleri karaktere bürünebilir ve insanların farklı kişilikleri, duyguları ve zevkleri olduğunu öğrenerek deneyimlerler.Bu da başka insanlara karşı empati, hoşgörü ve anlayış gibi duyguların pekişmesinde büyük bir etkendir.Çocuğunuzla beraber oyun oynarken, oynadığı oyunu tamamen onun kontrol etmesine izin verin ve ona ayak uydurun. Eğlence esnasında, çocuklarınızın kendi iç dünyasındaki gerçek duygu ve düşüncelerini ifade ettiğini fark edebilirsiniz. Bu durum, çocuğunuzu üzen veya endişe yada kaygı veren heranki bir olayı öğrenebilmeniz için önemli bir şans olabilir.Eğer utangaç ve içine dönük bir çocuğunuz varsa, bu süreç sizin için sağlıklı iletişim fırsatı oluşturabilir. Eğlenerek’de öğrenme durumu bütün çocukları hayata ve gelecek yıllara hazırlayan en önemli vede öğretici faktörlerden biridir diyebiliriz. Hem kişiliğinin ve karakterinin bütünleşerek şekillenmesine yardımcı olur hem de fiziksel gelişimini tamamlar. Aynı zamanda, bedenlerine ve düşüncelerine getirdiği hareketlilikten dolayı aktif canlılık ve sağlık vermektedir. Çocukların bu oyuncaklardan maksismum faydalanabilmeleri için yaş düzeyine uygun olarak seçilmeleri ayrı önem sağlamaktadır. Herhangi oyuncakla oynama yeteneğini henüz kazanmamış çocuk için o oyuncakla oynama süresi çok kısa olmaktave cazibesini çok kısa sürede yitirmektedir.

Küçüklerimizi iyi tanımanın, onların bizleri ve dünyayı nasıl algıladıklarını takip edebilmenin en kolay yolu onların oyunlarını özelikle izlemektir. Beden dili, kullandıkları sözsel ifadeler ve oyuncakları kullanış biçimleri, hatta seçtikleri oyuncak çeşitleri bile bize birşeyler söyler ve söylemektedir. Çocuklarla ailece oyunlar oynamak onunla kendi oyunumuzu kurmak kadar onların oyunlarında bize roller vermelerine izin vermek de demektir. Oyun alanındaki farklı kurgularında kendilerini vede ebeveynlerini nasıl gördüklerini, yönlendirmeden ve eşilikçi oyunlarda daha net algılayabiliriz. Oyun dili kesinlikle önemli bir unsurdur. Günlük zaman dilimlerinde sorduğunuz sorulara alamadığınız cevapları, çocuklarla doğru şekilde kurulan oyunlarda oyun dili ile öğrenebilmeniz mümkün olmaktadır. Oyuncak mağzasında oyuncak alırken kız veya erkek ayrımı yapmak doğru bir davranış değildir. Bazı oyun çeşitleri “aşırı cinsiyetçi” oyuncaklar olarak adlandırılmaktadır. Bunların içinde silah ve makyaj ürünleri sayılabilir. Bu türdeki oyuncaklardan çocukları olabildiğince uzak tutmak uygun olur. Bu nedenle cinsiyetçi olan oyuncaklar çocukların ilgilerini tek merkeze yöneltirler. Bebek arabası gibi oyuncaklar daha az cinsiyetçi, peluş, top, puzzle, lego gibi oyuncaklar ise cinsiyetsiz kabul edilir bunlara ailelerin özelikle dikkat etmesi gerekmekte.Yeni neslin bizden farklı pek çok özelliği var ve var oluçaktır. Onlara her konuda destek olabilmemiz için onları gerçekten anlamak ve onlarla beraber adımlar atmak gerekmekte. Onların bizi yönlendirmesi değil, bizim onlaranasıl rehberlik edebilmemiz için oyun en önemli aracımız olabilir.Oyun parkları içinde yaşanan kültürün yapısının vede özelliklerinin yorumlanabilmesini sağlayan bir pencere açtığı için, kültürel çözümleme çalışmalarının en önemli malzemelerindendir ve bu nedenle araştırmacılar için bu konu özellikle araştırmaya değer bir durum olmaktadır.Zengin ve kültürel miras olarak karşımızda duran ve özellikle eğitsel amaçlarla kullanılabilecek bu eğlenceli oyunları yaratıcı bir biçimde değerlendirmek, bunlardan ulusal bir eğitim malzemesi oluşturacak doğru bilimsel yolları araştırıp bulmak biz büyüklere düşen en önemli görevdir.Hepimizin, şu an hayatındaki en büyük sorun, çocukken yeterince sevilmemiş olmamızdır. Tabikki oyuncaklarda önemli fakat daha önemlisi çocuklarınıza verebileceğiniz gerçek şey sevgidir. Sevgiyle..

3 Yorum

 1. Yeşer
  Mart 19, 2018
  Yanıtla

  Çoçuklar hakkında gerçeklerle yüzleşmek, önümüzdeki engellerle nasıl baş edebileceğimiz hakkında aklıma kazınan çok etkileyici bilgiler edindim. Hayırlı çalışmalar.

 2. Elif
  Mart 17, 2018
  Yanıtla

  BUSOS olarak bu yıl 7 Nisan’da 14.’sünü düzenleyeceğimiz geleneksel Çocuk Şenliği’ne organizasyonumuza sponsor olarak katkı sağladığınız dolayı busos Ekibi adına, Teşekkür ederiz.

 3. Semiray
  Mart 15, 2018
  Yanıtla

  Çocuklar için oyun ve oyuncağın önemi hakkında’ki yazdığınız bu yazı , bu konuda yazılan makaleler içerisinde en iyisi diyebilirim teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir